Wolniejsze narastanie wady

Wolniejsze narastanie wady

Krótkowzroczność to wada wzroku, która występuje coraz częściej wśród młodzieży i dzieci na całym świecie. W Europie ponad 30% populacji ma krótkowzroczność, a w Azji odsetek ten sięga 80%. Krótkowzroczności to wada wzroku, która powoduje niewyraźne widzenie przedmiotów z dużej odległości.

Proces narastania krótkowzroczności

Proces narastania wady u dzieci jest szczególnie intensywny w okresie szkolnym. Najnowsze badania wykazują, że w tym okresie intensywnego wzrostu dziecka, wada narasta średnio 0, 75 dioptrii na rok. Noszenie zwykłych okularów lub soczewek kontaktowych jest rozwiązaniem doraźnym umożliwiającym ostre widzenie, ale wzrok u większości dzieci nadal będzie się pogarszał z każdym rokiem. W skrajnych przypadkach, szczególnie gdy rodzice są krótkowidzami, wartość wady wzroku u dzieci może osiągnąć poziom powyżej -10, 00 Dioptrii. Jedną z jej najskuteczniejszych metod powstrzymania narastania krótkowzroczności jest ORTOKOREKCJA.

Jak zapobiegać narastaniu krótkowzroczności

Spośród wszystkich metod korekcji, które przebadano w licznych pracach naukowych, to właśnie ortosoczewki przyczyniają się do największego spowolnienia narastania krótkowzroczności. Soczewki spowalniają narastanie wady, tworząc zjawisko peryferycznej krótkowzroczności, otaczającej centralną strefę dobrego widzenia.

jak_ortosoczewki_koryguja_krotkowzrocznosc

Liczne badania kliniczne wykazały, że skuteczność w spowolnieniu narastania wady wynosi od 55% do nawet 100% w porównaniu ze zwykłymi okularami lub soczewkami kontaktowymi. Dlatego w wysokorozwiniętych krajach Azji, np. w Japonii ortokorekcję z dobrym skutkiem stosuje się powszechnie u wszystkich dzieci, u których odnotowano narastanie krótkowzroczności.

wykres

Najskuteczniejsze postępowanie przy narastającej krótkowzroczności:

  • Rozpocznij działanie już w wieku szkolnym
  • Zastosuj ortokorekcji przy jak najmniejszej wadzie wzroku
  • Zaplanuj spędzanie czasu na świeżym powietrzu
  • Zadbaj o prawidłową dietę
Do góry