Jak działa ortokorekcja?

Ortokorekcja /orto-K/ jest bezoperacyjną metodą korekcji krótkowzroczności używającą specjalnie zaprojektowanych twardych soczewek kontaktowych, które delikatnie zmieniają kształt krzywizny rogówki oka. Cały proces odbywa się podczas snu, zapewniając ostre widzenie w ciągu dnia bez konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.

 

Ortosoczewki stosowane są tylko w nocy

Stosowanie ortokorekcji różni się od sposobu użytkowania zwykłych soczewek kontaktowych. Zakłada się je na oczy każdego wieczoru, a zdejmuje rano po przebudzeniu. Soczewka ortokorekcyjna zmienia krzywiznę gałki ocznej podczas nocy i dzięki temu umożliwia ostre widzenia na każdą odległość w ciągu dnia, bez potrzeby zakładania okularów, czy zwykłych soczewek kontaktowych. Soczewki ortokorekcyjne po kilku dniach adaptacji są wygodne i nie utrudniają snu. Jedna para ortosoczewek wystarcza na okres minimum jednego roku, chociaż u większości pacjentów mogą być noszone nawet do 2 lat.

 

Stabilna poprawa widzenia

Soczewki ortokorekcyjne to wysoce specjalistyczne, idealnie dopasowane do oka, sztywne gazo przepuszczalne soczewki. Wielkością są zbliżone do tęczówki, czyli kolorowej części oka. Mechanizm działania ortosoczewek polega na delikatnym ucisku centralnej części rogówki, co powoduje jej spłaszczenie i zogniskowanie obrazu na siatkówce. Początkowo ortosoczewki noszone są każdej nocy, w efekcie czego otrzymujemy dobre widzenie w ciągu dnia przez ok. 18 godzin. Regularne używanie soczewek nocnych doprowadza do stabilnej poprawy wzroku, co czasami pozwala ograniczyć zakładanie soczewek do 3- 4 razy w tygodniu.

 

Efekty ortokorekcji są całkowicie odwracalne.

Ortosoczewki są zwykle używane, aby umożliwić osobie krótkowzrocznej ostre widzenie w ciągu całego dnia, bez potrzeby noszenia soczewek korekcyjnych czy okularów. Efekt korekcji wady nie jest stały i jest w pełni odwracalny, to znaczy w przypadku zaprzestania noszenia soczewek, wada wzroku powraca. W przeciwieństwie do operacji laserowych (LASIK) oraz innych procedur chirurgii refrakcyjnej, soczewki ortokorekcyjne mogą być z powodzeniem używane zarówno przez dorosłych jak i dzieci.

ortosoczewki_3

Główne zalety ortokorekcji:

  • Korekcja wady wzroku odbywa się podczas snu
  • Hamuje narastanie wady wzroku
  • Metoda bezoperacyjna (brak powikłań operacyjnych)
  • Całkowicie odwracalna
  • Polecana dla dzieci i młodzieży
Do góry